Services Oxygen Cut
 • Steel construction body.
 • AC Servo motors Double-sided rack gear system on X and Y Axes.
 • Precision Plasma 130/260 Amps.
 • Automatic torch height control.
 • Standard Marking in Precision Plasma.
 • Effective cutting that does not slow down in contours entering and exiting at the same angle
 • Ability to come back to the desired location and continue cutting.
 • Possibility to work with standard DIN / ISO G codes.
 • Possibility to work with DXF, ESSI and NC toolpath output files.
 • Options to change all program parameters in the process.
 • 15 m / min. Progress speed.
 • Removing hair zeroes with optimized optohole technology.
Oxygen Cut
Services Roll Cut To Length

As MetalArt, we offer special sheet metal cutting work for you in sheet metal cutting processes. In line with our long years of experience in the industry, we start our works and offer you the most reliable and fastest way by completing our works.

We carry out our services in a time-oriented manner by acting with our special machines that are sufficient to meet your rolled sheet cutting needs, the new generation technologies we use and our expert team. In order to make the sheets, which are also called copper plates, available, we professionally apply roll sheet cutting techniques.

Roll Cut To Length
Services Roll Slitting

You may request roll slitting cut sheet demands that may have different bandwidth at some times by your facility or your customers. In order to meet these demands and needs, we, as MetalArt, produce solutions that suit your needs. We begin our work after analyzing the construction changes of the line layout and facility to the static load resistance. In roll slitting cutting process, we develop designs according to roll weight, width, diameter and material quality you want.

Roll slitting cutting process is the process of opening rolled sheet materials of certain widths by passing them between circular knives with certain intervals and wrapping them in even narrower bands. Roll holding turnstiles enable roll holding near the line and also reduce roll loading time.

Roll Slitting
Services Basınçlı Kaplar

Basınçlı kaplar, içerisindeki gaz veya sıvının belirli bir basınca maruz kalmasını sağlayan kapalı bir sistemdir. Basınçlı kaplar, birçok farklı amaç için kullanılabilir. Örneğin, bu kaplar endüstriyel üretimde kullanılan kimyasalları taşımak veya depolamak için kullanılabilir. Basınçlı kapları, tasarım ve inşa sürecinde çeşitli güvenlik önlemleri alınarak üretmekteyiz. Bu önlemler, kapların yüksek basınca dayanıklı olduğunu ve potansiyel tehlikeleri minimize etmek için test etmekteyiz. Güvenlik önlemleri alınmanız ve düzenli bakımların yapılması, bu kapların güvenilir bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Basınçlı Kaplar
Services Buhar Kazanı

Buhar kazanı, su ve buhar oluşturmak için kullanılan ve genellikle yüksek basınç altında çalışan bir kazan sistemidir. Buhar kazanlarının kullanım amacı ise elektrik üretimi, ısıtma sistemleri, sanayi süreçleri ve buharla temizlik gibi birçok alanda kullanılabilmektedir. Su tüpü kazanı, duman tüpü kazanı ve paket kazan gibi çeşitli birçok tasarımları vardır. Bu tasarımları, farklı işletme ihtiyaçlarınıza göre seçebilirsiniz. Buhar kazanlarının düzenli bakımı oldukça önemlidir. Bakım, kazanın verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Buhar kazanları endüstriyel işletmelerde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Enerji sektörüne verimlilik ve tasarruf sağlayacak şekilde üretilen buhar kazanlarımız ile ihtiyaçlarınıza cevap veriyoruz. 

Buhar Kazanı
Services Kazan Sacı

Çelik plaka türü olan kazan sacı, kazanların iç yapılarında kullanılır. Kazan sacının en belirgin özelliklerinden biri de ısıyı eşit ve düzgün bir şekilde dağıtır. kullanmılacak olan ortama göre seçim yaplmalıdır. Örneğin; yüksek korozif ortamlarda paslanmaz çelik tercih edilirken, endüstriyel ortamlarda ise karbon çeliği kullanılabilir. Kazanlardaki enerji kaybı engellenerek tasarruf sağlamaktadır. 6352 kaliteli kazan sacı modellerimiz ve daha fazla hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Kazan Sacı
Online Catalog
It is a Metalartsan Brand.